Orientring – Hazine Avı

Orientring nedir?r

Orientring (Hazine Avı) Nedir?

Katılımcıların harita, pusula kullanarak kısa bir eğitimde sonra yaklaşık 200.000 m2′ lik bir ormanlık alanda kendilerine verilen görevleri en kısa zamanda yerine getirerek şifreleri çözdükleri, doğada mücadele dolu bir oyundur.

Orientring Tarihçesi

Orientring kelimesi, İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir. İlk resmi faaliyet 1918’de İsveç’te Albay Ernst Killander tarafından yapıldı. O tarihten sonra ilgi hızla arttı ve ülkedeki en yaygın sporlardan biri halini aldı. Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kuruldu. Oryantiring günümüzde pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporudur. İsveç’teki O-ringen faaliyeti her yıl onbinlerce sporcuyu bir araya getirmektedir.

Neden Orientring?

Bu aktiviteye bireysel veya takımlar halinde katılabilmekteyiz. Böylece bireysel olarak katılımcılar özgüven kazanarak tek başına mücadele etme sorunları çözme ve hedefe odaklanma gibi kazanımlar sağlar iken grup halinde ise takım ruhunu kazanır.

Oyunda Amaç?

Katılımcılara verilen pusula ve harita vasıtasıyla orman içerisine gizlenmiş onlarca gizli noktayı tespit ederek en doğru ve süratli bir şekilde etapları tamamlarız.